Punisher 2099

W latach 90′ ubiegłego wieku, Marvel lubił eksperymentować. Jednym z ciekawszych eksperymentów, był alternatywny świat, którego akcja rozgrywała się w 2099 roku w Ameryce. Seria komiksów obejmowała przygody Punishera, Ghost Ridera (dwa najbardziej udane tytuły) oraz X-menów, Ravage’a, Spider-mana, Dr. Dooma i Fantastic Four. Eksperyment mniej lub bardziej udany, zakończył się jednak definitywnie. W zeszłym roku, Marvel postanowił odnowić pomysł na bohaterów z przyszłości, ale o tym w innym wpisie.

Punisher 2099 obok Ghost Ridera 2099, to najlepszy moim zdaniem tytuł tej serii. Bohaterem komiksów jest Jake Gallows, policjant, którego rodzina została zamordowana przez psychopatycznego mordercę. Jake odnajduje w policyjnych archiwach dziennik wojenny Franka Castle, i staje się nowym Punisherem. Dokonuje zemsty na mordercy swojej rodziny, ale nie zaprzestaje walczyć z przestępczością, w najbardziej okrutny i wyrafinowany sposób. Do dyspozycji ma arsenał przyszłości, policyjną bazę danych oraz przyjaciela na wzór Microchipa. Korzysta z najnowszych technologii ukrywającej twarz, aby nikt nie odkrył jego tożsamości, ponieważ za dnia nadal jest policjantem i działa jako zwykły obywatel. Na swojej drodze spotka także nową miłość, lecz ten wątek także zakończy się tragicznie…

Za scenariusz do komiksów odpowiadali Pat Millis i Tony Skinner. Kilka numerów napisał Chuck Dixon. Za rysunki odpowiadał głownie Tom Morgan. Ten ostatni odpowiedzialny za kreację świata i postaci, wykonał fantastyczną robotę. Strój Punishera przyszłości to prawdziwy majstersztyk, a dynamiczna, szczegółowa kreska, idealnie pasuje to tego komiksu.

Historia Jake’a nie jest łatwa i nie ma happy endu. Jednakże uważam, że jest to jedna z najlepszych serii Marvela w dziejach. Na dzień dzisiejszy nie ma wydania zbiorczego obejmującego wszystkie 34 numery, więc realizując swoje odwieczne marzenie, zacząłem skupować numery zeszytowe. Ma to swój urok, i przyznam szczerze, okładka 2 numeru, to jedna z najlepszych okładek w historii komiksów o Pogromcy. Ciekawostką może być fakt, że TM-SEMIC, polski wydawca Punishera, w numerze 2/94 opublikował kilka stron Punishera 2099. Nie wiem, czy wydawnictwo miało w planach wydawanie tego tytułu, czy raczej była to tylko ciekawostka.

Dodaj komentarz